Pomóż dziecku w nauce angielskiego

Pomóż dziecku w nauce angielskiego

jak pomóc dziecku w nauce języka obcego?

5 wskazówek jak dobrze wspierać swoje dziecko w nauce języka angielskiego

By ANNA BĘDKOWSKA

Jesteś rodzicem, który chce dla swoich dzieci jak najlepiej.

Pomagasz im w nauce, tłumaczysz, a nawet organizujesz korepetycje, żeby miały lżej. 

Jesteś specem od zajęć pozalekcyjnych, które rozwijają w Twoim dziecku szereg przydatnych kompetencji. Należą do nich również kompetencje językowe.

 

NO I PRZYCHODZI TEN DZIEŃ, W KTÓRYM ZASTANAWIASZ SIĘ, CZY I JAK MOŻESZ WSPIERAĆ DZIECKO W NAUCE ANGIELSKIEGO? 

 

TAK! Możesz! I to niezależnie od tego na jakim poziomie jest Twój angielski:) W jaki sposób? 😊

Mam dla Ciebie 5 wskazówek, które pomogą Wam ruszyć z kopyta:

Wypracuj nawyk nauki angielskiego, ale według zasady: mało a często

Regularna praktyka pomaga w nauce. Naprawdę wystarczy poświęcić tylko 3-10 minut dziennie. ALE każdego dnia. Co w tak krótkim czasie dziecko może zrobić?

  • przesłuchać jakąś fajną piosenkę po angielsku. Na YouTube jest tego mnóstwo. Naszymi osobistymi faworytami są: Super Simple Songs, Bounce Patrol, ELT Songs,
  • przeczytać krótką książeczkę – polecamy oxfordowl.com; można się tam zarejestrować bez żadnych opłat i korzystać z dostępnych e-booków.

Dodatkowym atutem jest fakt, że każdy e-book jest razem z audio, więc można posłuchać pięknego brytyjskiego 😉

  • ściągnąć aplikację do nauki języka angielskiego – mogą być to tylko flashcardy, czyli karty obrazkowe z nazwami, albo gry edukacyjne. 

Tutaj polecam sobie poszperać w Internecie i znaleźć coś dla siebie.

Jeżeli Twoje dziecko będzie samo garnąć się do nauki, pozwól mu na samokontrolę. Jeżeli nie, przypominaj. 

Może napisz w widocznym miejscu, ustal konkretną godzinę, ustawcie alarm. Dzięki temu nie zapomnicie 😉

 

SKUP SIĘ NA ZAINTERESOWANIACH SWOJEGO DZIECKA

Wybierz materiały po angielsku razem z nim, ale spersonalizuj tematykę oraz metodę nauki. Dopasuj je tak, by były przyjemnością dla Twojego malucha czy nastolatka. Na pewno nie będzie to łatwe, ale  pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano. 

Szukajcie wspólnie różnych rzeczy. Spędzicie czas na dyskusji, a przy okazji metodą prób i błędów ostatecznie znajdziecie takie materiały, które będą “uszyte na miarę”.

 

Zbuduj zaufanie i pracuj nad nim

Dzieci często boją się ośmieszenia ze strony rówieśników w klasie czy na zajęciach z powodu popełnianych błędów językowych, dlatego Ty – drogi Rodzicudaj dziecku jasny komunikat, że “mylić się jest rzeczą ludzką”, ma prawo popełniać błędy, to jest OK, bo przecież się uczy!

Tu nie chodzi o perfekcjonizm, ale o ciągły progres. Nawet, jeśli będzie on niewielki, w dłuższej perspektywie czasowej, przyniesie wymierne efekty.

 

chwal swoje dziecko

Zamiast podcinać skrzydła dziecku, chwal je za parcie do przodu. Zbudujesz w nim w ten sposób poczucie sukcesu, a zachęcając do podejmowania ryzyka, pokażesz, że ono się opłaca.

 

nagradzaj

Zapewne wiesz, że rodzice odgrywają kluczową rolę w budowaniu u dzieci odwagi i pewności siebie, dlatego tak ważne są zachęty. Pomagają w rozwoju umiejętności uczenia się.

Dorośli mają wykształconą motywację wewnętrzną, natomiast u dziecka musi się ona dopiero uformować. Stosując nagrody, zachęcasz je do zrealizowania zadania. 

 

Jak możesz to robić dobrze, by jeszcze mocniej ugruntować w dziecku chęć do nauki języka obcego?

 

Wiedz, że nagradzanie jest ważne dla ciągłego rozwoju i polepszania umiejętności językowych Twojego dziecka. Nagroda powinna być jednak nie tylko za konkretne osiągnięcia: dobrze napisany sprawdzian z angielskiego czy zdany egzamin, bo przecież liczą się także włożone w naukę wysiłek i zaangażowanie. 

Zwłaszcza wtedy, gdy dziecko, mimo zmęczenia, trudnego zagadnienia językowego, problemu do rozwiązania, konsekwentnie “pokonuje lenia” i każdego dnia przeznacza umówiony czas na naukę.

rodzicu, doceniaj wysiłek swojego dziecka!

Jako Rodzic masz różne narzędzia, dzięki którym Twoje dziecko poczuje, że doceniasz jego wysiłek, np.:

  1. Możesz dać mu ekstra czas na ulubioną grę bądź jakąś inną aktywność
  2. Możesz zaproponować dodatkowy czas na spędzenie go z rodziną lub przyjaciółmi
  3. Możesz też zapytać syna czy córkę, jak chcieliby, aby ich wysiłek został doceniony? Pomysły mogą Cię zaskoczyć, spróbuj 🙂

                                                   I pamiętaj! 

Wszelkiego rodzaju nagradzanie pieniędzmi czy kosztownymi podarunkami – niestety, bardzo psuje dzieci i na pewno nie uczy ich tego, jak realnie funkcjonuje otaczający nas świat. Zdecydowanie odradzamy ekstra kasę, by dziecko “coś sobie za to kupiło”. Taka “premia” za osiągnięte efekty to motywacja na krótką metę, a przecież chodzi nam o to, by w dziecku wyrobić nawyk na całe życie.

I nie martw się, Rodzicu, że Twoje dziecko czasem się pomyli albo ma nieodpowiedni akcent. Musisz wiedzieć, że w języku angielskim nie ma jednego prawidłowego akcentu. A pomyłki… to naturalna część procesu nauki, bez nich progres byłby niemożliwy. Znamy się na tym!

Doskonalimy kompetencje językowe i wspieramy rozwój dzieci i dorosłych z poziomu profesjonalistów już od wielu lat. Chcesz oddać swoje dziecko w ręce specjalistów? Zobaczyć efekty i poznać nasze metody nauczania i kształtowania motywacji wewnętrznej?

Przyjdź i zapisz swoje dziecko. To jest inwestycja na całe życie.

Spread the word

No Comments

Leave a Comment